Doporučení na odmítnutí dotace v Kolářových sadech.

   Po prohlídce v Kolářových sadech s "kácecí" a "sázecí" dokumentací v ruce doporučili občané na veřejném setkání v Kolářových sadech 26.7.07 odmítnutí dotace na výsadbu, pokud je podmíněna tak masivním kácením.

   Původně bylo snahou vybrat, které stromy kácet a které ještě nekácet, a projekt modifikovat, ale když vidíte dva zelené stromy určené ke kácení a u nich silně proschlý strom ke kácení neurčený, člověka to zarazí. Projekt ošetření byl aktualizován naposledy loni na jaře, ale vývoj prosychání a odumírání stromů je mnohde jiný, než odborníci předpokládali. Prostě příroda má vlastní hlavu a bude to i horší.

   Město odmítnutím dodatce 2,2 milionu na výsadbu drobotiny "ušetří" 3,3 milionu nyní a v dalších letech statisíce za zalévání a údržbu 112 listnáčů a asi 5500 keřů, jehličnanů a trvalek. To znamená, že Město může podle aktuálního stavu stromů dát každý rok řekněme 1,5 milionu provozních prostředků na prořezávání suchých větví, kácení nemocných stromů (v kusech, ne ve stovkách) a na dosadbu stromů.

   Ty prořezy a ošetření jsou nutné už letos, dosadby taky, to kácení počká. V jiných lokalitách Prostějova je to podobné.

   Odvolání na bezpečnost a na dendrologický průzkum začne pokulhávat v okamžiku, kdy v Kolářových sadech stojíte a vidíte online, co se kácet má a co se kácet nemá a co je v jakém stavu. Markantní je to třeba při porovnání javorů na oválu.

   Odvolání na masivní novou výsadbu začne pokulhávat, když se podíváte, jak pomalu a obtížně v Prostějově mladé stromy v posledních letech rostou. Každý, kdo o stromech něco ví, Vám řekne, kolik let údržby trvá, než vyroste například padesátiletý strom. Tak si takových važme.


děkuji za přečtení a za projevení zájmu o stromy u nás.

Ing. Jan Navrátil
www.habro.cz/strom